SZKLANE INSPIRACJE: LACOBEL

W dzisiejszym wpisie łączę przyjemne z pożytecznym – dla Was mam inspiracje, a dla siebie… też inspiracje, bo już czas najwyższy zdecydować co pojawi się na naszych ścianach 😀

Po pierwsze: dlaczego warto postawić na szkło w mieszkaniu? Bo jest praktyczne, estetyczne, nowoczesne… zalety można wymieniać bez końca. Dodatkowo, wykorzystując szkło możemy uzyskać bardzo różne efekty. Bezbarwne, matowe, kolorowe, z nadrukiem…  możliwości jest mnóstwo. Zaprezentuję Wam krótki przegląd najczęściej stosowanych rozwiązań, a później standardowo będą zdjęcia.

  • Lacobel – modne i ostatnio chyba najpopularniejsze szkło z gatunku float (idealnie płaskie i bez zniekształceń). Wytrzymałe, funkcjonalne i stosunkowo łatwe w montażu – może być wklejane, montowane na szynach lub śrubach. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, istnieje również możliwość zamówienia lacobelu z nadrukiem. Ponieważ odbija światło, daje wrażenie optycznego powiększenia pomieszczenia. Właściwie jedyną wadą lacobelu jest niska odporność na wysokie temperatury (nie nadaje się np. w kuchni w pobliżu kuchenki gazowej).
  • Szkło hartowane malowane – szkło dowolnej grubości optiwhite (szkło bez poświaty zieleni, nie przekłamujące kolorów), które maluje się na dowolny kolor z palety RAL lub NCS. Efekt wizualny jest praktycznie identyczny jak w przypadku szkła lacobel, jest ono jednak wzmocnione przez hartowanie.
  • Szkło z nadrukiem cyfrowym – hartowane szkło o dowolnej grubości, od strony wewnętrznej wykonuje się nadruk cyfrowy metodą UV dowolnego zdjęcia w HD.
  • Szkło laminowane – składa się z kilku warstw szkła, łączonych za pomocą żywicy lub folii, przy czym folia na tylnej warstwie/pomiędzy warstwami może posiadać np. ozdobną grafikę. Dzięki takiemu połączeniu, szkło nawet w przypadku rozbicia nie rozpada się na kawałki (podobnie jak szyba w samochodzie).
  • Szkło bezbarwne – szkło optiwhite, hartowane. Zaletą takiego szkła jest możliwość samodzielnego zdemontowania (gdy jest montowane na okucia punktowe) i przemalowania ściany/wymiany tapety czy naklejki za szkłem.

No dobra, wiemy już, jakie rodzaje szkła najczęściej stosuje się w pomieszczeniach, teraz czas na inspiracje 🙂

KUCHNIA

A dokładnie przestrzeń pomiędzy blatem, a górnymi szafkami. Szkło jest świetną alternatywą dla tradycyjnych płytek – jest łatwe do utrzymania w czystości, a w ciekawym kolorze/z grafiką i efektownie podświetlone da nowoczesny i oryginalny efekt.

694

681

W naszej kuchni (białe meble, czarne płytki, ciemny blat) prawdopodobnie pojawi się panorama miasta nocą. Jak Wam się podoba taki pomysł? Przykładowe zdjęcie poniżej.

676

ŁAZIENKA

Szkło na ścianie zamiast płytek. A może kabina prysznicowa z nadrukiem?

687

686

696

W tej chwili mamy dziurę nad wanną, na prawie całą szerokość ściany. Klamka jeszcze nie zapadła, ale chciałabym, żeby pojawiło się tam szkło z grafiką, która optycznie powiększy niezbyt dużą łazienkę. Co myślicie o zdjęciu poniżej?

695

SZAFY

W korytarzu, w garderobie. Drzwi całe z lacobelu lub łączone z innymi materiałami. Praktycznie (ok, czarne szkło niekoniecznie jest praktyczne… ale ładne ;)) i nowocześnie, a grafiki na tak dużej powierzchni robią wrażenie.

689

690

Jeśli podobają się Wam nadruki, to podpowiadam, gdzie szukać wzorów: ponieważ zdjęcie musi być wysokiej jakości, możecie skorzystać np. z serwisu fotolia.

Co myślicie o takim wykorzystaniu szkła?

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.