10 CECH WIELKICH UMYSŁÓW

Kreatywność jest dziś z pewnością czymś bardzo pożądanym. Według niezliczonych poradników powinniśmy rozwiązywać problemy w sposób kreatywny, ubierać się kreatywnie, popisywać się kreatywnością w kuchni, być kreatywnym podczas urządzania mieszkania no i oczywiście – wpisać sobie kreatywność w CV. Wszystko pięknie, ale co to znaczy?

Trochę poszperałam w odmętach Internetu i powiem Wam, że ciężko o jedną stałą definicję kreatywności. Najczęściej kojarzy się ją z pomysłowością, oryginalnością, innowacyjnością, niektórzy też mówią, że są to „(…)takie rzeczy, które ludzie robią, że zmienia się świat”. Chyba z powodzeniem można przyjąć, że kreatywność jest twórczym działaniem, szukaniem nowych rozwiązań i przede wszystkim – patrzeniem na rzeczywistość inaczej niż inni. Co do jednego psycholodzy są dziś zgodni: kreatywność jest czymś więcej niż zwykłą współpracą półkul mózgu (prawa – emocje, lewa – logiczne myślenie). Rozwój kreatywności możemy porównać do procesu, na który składa się wiele znaczących elementów: osobowość, naturalne zdolności, wrażliwość, spostrzegawczość, ale też: nauka, doświadczenia, kontakty z innymi ludźmi, ukierunkowanie danej osoby na rozwój.

„Widzicie różne rzeczy i pytacie: dlaczego takie są? Natomiast ja marzę o rzeczach, których nie ma i pytam: dlaczego by nie miały zaistnieć?”

379

Metod nauki i pobudzania kreatywnego myślenia jest coraz więcej, a artykuły traktujące o tych technikach powstają jak grzyby po deszczu. Ja postanowiłam ugryźć ten temat z nieco innej strony, a mianowicie chciałabym zastanowić się, czym wyróżniają się osoby uważane za kreatywne. Podobnie jak trudno jest przyjąć jedną słuszną definicję kreatywności, tak samo nie da się opisać „typowej” kreatywnej jednostki. Istnieje za to sporo faktów, które wyraźnie pokazują różnice w postrzeganiu świata przez ludzi odnoszących sukcesy, a mało ambitne szaraczki. Czyli…

10 CECH, KTÓRE WYRÓŻNIAJĄ WIELKIE UMYSŁY:

1. Śnią na jawie

To nie prawda, że bujanie w obłokach i fantazjowanie jest stratą czasu. Najlepsze pomysły zazwyczaj przychodzą właśnie wtedy, gdy myślami jesteśmy daaaaleko od naszych codziennych spraw. Nie ma też chyba lepszego ćwiczenia dla umysłu, niż swobodne puszczanie wodzy wyobraźni.

2. Obserwują

Przyglądają się, zapamiętują, kojarzą fakty, stawiają hipotezy. Możliwości i inspiracji poszukują we wszystkim, co ich otacza. Jak dla mnie dobry pisarz, fotograf, malarz = dobry obserwator.

3. Nie boją się pytać i poszukiwać odpowiedzi

Zupełnie jak dzieci! Nie tracą ciekawości życia, a pytania „jak?” i „dlaczego?” są dla nich na porządku dziennym.

4. Podejmują ryzyko

Skoro kreatywność jest wykraczaniem poza pewne utarte sposoby myślenia, to tak naprawdę nigdy nie mamy pewności czy ten nasz zupełnie nowy pomysł „zaskoczy”.

„Creativity is the act of making something from nothing. It requires making public those bets first placed by imagination. This is not a job for the timid. Time wasted, reputation tarnished, money not well spent – these are all by-products of creativity gone awry.”

5. Są otwarci

Zarówno na nowe doświadczenia, jak i kontakty z innymi ludźmi. Nieustannie towarzyszy im chęć spróbowania czegoś nowego, przeżycia niezapomnianych chwil czy po prostu nauki. W ich słowniku nie istnieje takie pojęcie jak „nuda”.

6. Rozwijają swoje pasje

Rozumieją przy tym znaczenie motywacji i doskonale wiedzą, że „samo nic się nie zrobi”.

7. Potrafią postawić się na czyimś miejscu

Innymi słowy, dzięki rozwiniętej wyobraźni potrafią spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia.

381

8. Podnoszą się

Mało komu udaje się znaleźć genialne rozwiązanie już za pierwszym podejściem. Grunt to nie przyjmować porażek zbyt osobiście, uczyć się na błędach i nie przestawać szukać.

9. Potrafią się wyciszyć

Wielu artystów czy odnoszących sukcesy przedsiębiorców stawia na medytację. Istnieje też stereotyp mówiący, że Wielki Umysł to samotnik. Ja nie lubię szufladkowania, ale na pewno zgodzę się z tym, że od czasu do czasu chwila spokoju i refleksji działa na plus. Nawet podczas treningu lub spaceru!

10. Otaczają się tym, co ich inspiruje

Pięknymi przedmiotami, muzyką, książkami. Unikają leni i wybierają towarzystwo osób, które potrafią dać im motywacyjnego kopa.

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.”

Zgodzicie się z moją listą? A może coś jeszcze byście dodali?

Źródło zdjęć: 1, 2, 3.