10 KROKÓW DO SZCZĘŚCIA

Nie jestem do końca pewna, czy tytuł tego wpisu brzmi tak jak powinien. Tutaj pisałam, że szczęście to dla mnie „pozytywny stosunek do świata i przede wszystkim – samego siebie. Akceptacja swojej osoby, połączona z wiarą we własne możliwości. To proste przekonanie, że jestem tym, kim chcę być, robię ze swoim życiem to, co chcę robić i robię to we właściwy sposób”. Czyli szczęście według mnie nie jest czymś, do czego dąży się za wszelką cenę, na co się pracuje – jak na sukces. Co więcej, dla każdego ta definicja szczęścia może być całkowicie inna! A jednak udało mi się zebrać 10 wskazówek, których wprowadzenie w życie spowoduje, że każdy z nas na co dzień może być bardziej: uśmiechnięty, zadowolony, spokojny. Szczęście, zadowolenie, sposoby na poprawę humoru… zwał jak zwał. Ale chyba warto je wypróbować 🙂

1. Pokochaj samego siebie

Myślę, że akceptacja swojego wyglądu, charakteru, cech szczególnych jest kluczowa. Bo niby jak być zadowolonym, jak się rozwijać (jak żyć?!), gdy spoglądając w lustro, jedyne co przychodzi do głowy, to: „jestem do dupy”. Nie jesteś, jasne? A jeśli masz z tym problem, to proponuję proste ćwiczenie: wypisz na kartce swoje kompleksy czy słabe strony, a następnie na każdą jedną negatywną cechę, znajdź trzy rzeczy, które mogą się w Tobie podobać. Działa!

2. Bądź wdzięczny i doceniaj to, co masz

Skoro siedzisz w tej chwili wygodnie przed komputerem, popijasz kawkę/herbatkę/piwko/soczek i przegryzasz ciasteczkiem – uwierz mi, masz o wiele więcej niż większość ludzi na świecie.

3. Pozwalaj sobie na przyjemności

Kup sobie od czasu do czasu coś ładnego, idź do kina, poczytaj książkę – whatever you like. Nie masz czasu? To go znajdź! W końcu „jeśli w życiu chodzi tylko o pracę i zarabianie pieniędzy to wszyscy mamy przerąbane” 🙂

4. Dbaj o relacje z najbliższymi

Nie szef, nie wykładowca, nie pani z warzywniaka, nie sąsiadka. Ale Twój mąż/żona, rodzice, dzieci, przyjaciele – te osoby są i będą przy Tobie zawsze gdy będziesz ich potrzebował. Ty też bądź dla nich.

5. Patrz optymistycznie

Wiem, czasami trudno. Zwłaszcza, gdy akurat nic nie idzie po Twojej myśli. Ale warto próbować! A przede wszystkim dostrzegać w swojej codzienności te mini-momenty radości. Jak fakt, że ciasto pięknie wyrosło, autobus się nie spóźnił, a fryzura nareszcie układa się tak jak powinna.

498

6. Dbaj o swoje ciało

Przepracowany, przeziębiony, zestresowany, bez kondycji… szczęśliwy? Chyba nie. W tym punkcie więcej nic nie napiszę, bo sama mam spore braki.

7. Wyznaczaj sobie cele

…i realizuj je. Marzenia są genialną siłą napędową, ale trzeba pamiętać, że samo nic się nie zrobi. „Sprawa jest prosta – fantazjuj, próbuj, a potem ruszaj w świat i zrób to!”.

8. Rozwijaj swoje pasje

Chyba nic nie daje takiego ogromnego zastrzyku pozytywnej energii, jak poświęcanie czasu na aktywności, które się kocha. Taniec, sport, sztuka, blogowanie… A dzielenie tej pasji z innymi, sukcesy w swojej ulubionej dziedzinie – jak się nie cieszyć? 😉

9. Naucz się odmawiać

Choćbyś stawał na głowie, to nie zadowolisz wszystkich. Czasami po prostu trzeba przyznać przed samym sobą, że wzięło się na siebie za dużo i powiedzieć: „dość”! Asertywności naprawdę warto się uczyć. Acha, i jeszcze jedno: nawet nie próbuj się przejmować tym „co sobie ludzie pomyślą”. To Twoje życie!

10. Dziel się szczęściem

Uśmiechem, ciepłym słowem, dobrą radą. Pomagaj, tak jak umiesz i możesz. Tutaj przytoczę cytat z jednej z moich ulubionych książek:

„Całe dobro jakie nas otacza, to właśnie suma pojedynczych odpowiedzi na radosne sygnały dobrych ludzi. Ale te sygnały wysyła każdy z nas. Dobre sygnały. I złe. A im więcej wysyłamy tych dobrych, tym większe szansę, że ludzie odpowiedzą nam tym samym”.

Małgorzata Musierowicz

Dodalibyście coś do powyższej listy?

Źródło zdjęć: 1, 2.