„ZACZNIJ OD DZIŚ”

Gdy zasiadałam na kanapie z książką pt. „Zacznij od dziś” nastawiałam się, że spędzę z nią jedno, góra dwa popołudnia. Szybko jednak zorientowałam się, że mimo jej niewielkich rozmiarów będę potrzebowała znacznie więcej czasu…

Meera Lee Patel, autorka i ilustratorka, stworzyła jedyny w swoim rodzaju interaktywny dziennik, który bardzo skutecznie skłania do refleksji. Wszyscy kiedyś zastanawialiśmy się nad tym, jakie studia podjąć, w jakim zawodzie najlepiej byśmy się czuli, co chcielibyśmy w życiu osiągnąć. Większość z nas zna również dylematy dotyczące zmiany pracy, miejsca zamieszkania, założenia rodziny. A już na pewno każdy ma marzenia, plany, pasje. Jak często, z przeróżnych powodów, odkładamy to wszystko na później? Jak często wybieramy ścieżkę łatwiejszą, pewniejszą, ale niekoniecznie w zgodzie ze sobą? Jak często uciszamy nasze talenty i zapominamy o wrodzonych zdolnościach? Jak często jesteśmy tak zabiegani, że zupełnie tracimy z oczu to, co liczy się dla nas najmocniej? Jeśli odpowiedź brzmi „często”, to nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po tę wyjątkową książkę.

Piszę „wyjątkową”, bo „Zacznij od dziś” nie jest takim zwykłym poradnikiem. Nie znajdziemy w nim żadnych utartych regułek, teorii, punktów co „trzeba”, a czego „nie wolno”. Znajdziemy za to mnóstwo celnych pytań i prostych-trudnych ćwiczeń np. w formie tabeli do uzupełnienia lub pól do pokolorowania. Te wszystkie ćwiczenia mają na celu zachęcić nas do zastanowienia się nad tym, jakie są nasze mocne i słabe strony,  jak wygląda nasza codzienność, a jak chcielibyśmy, żeby wyglądała. Pozwalają się wyciszyć, skupić i zajrzeć w głąb siebie. Dzięki temu samodzielnie dochodzimy do pewnych wniosków, możemy jasno sprecyzować swoje cele i określić środki do ich osiągnięcia. We wstępie napisałam, że z książką trzeba spędzić sporo czasu – chodzi o to, żeby być ze sobą maksymalnie szczerym, dokładnie wykonywać wszystkie zadania. Tylko wtedy ta przygoda ma sens, tylko wtedy otrzymamy  naprawdę wartościowe wskazówki. Co jeszcze? Kto zagląda na bloga regularnie, ten wie, że jestem prawdziwą maniaczką cytatów. I to, poza pytaniami i ćwiczeniami, spodobało mi się w tej książce najbardziej: autorka wybrała mnóstwo genialnych złotych myśli. Wszystkie inspirują, motywują, dodają pewności siebie. Poniżej mój absolutnie ulubiony cytat:

„Nigdy nie jest za późno, by stać się tym, kim możesz być.”

– George Eliot

Książka jest pięknie wydana, dzięki czemu praca z nią to czysta przyjemność. Kolorowe, subtelne ilustracje od razu skradły moje serce. Niektóre z wielką chęcią zobaczyłabym u siebie na ścianie 🙂 Pierwszy raz miałam do czynienia z tego typu interaktywnym dziennikiem i muszę przyznać, że było to bardzo cenne doświadczenie. Faktycznie udało mi się nazwać swoje oczekiwania i na pewno utwierdzić w przekonaniu, że mogę osiągnąć to, o czym marzę. Bo niby dlaczego nie? Każdy z nas jest niepowtarzalny i zasługuje na wszystko, co najlepsze. „Zacznij od dziś” to porządna dawka inspiracji i nieoceniona pomoc dla tych, którzy wciąż poszukują swojej drogi. Z czystym sumieniem polecam!

356

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Business & Culture oraz Wydawnictwu MUZA SA.