ZAZDROŚCISZ? TO RUSZ TYŁEK!

Pamiętam jak w zeszłym roku planując podróż poślubną, przeglądałam sobie oferty biur podróży. Zaczynałam od tych wypasionych, wiecie – ciepłe kraje, all inclusive, jachty, palmy, baseny, prywatne plaże, spa. Żyć, nie umierać. Później patrzyłam na cenę, wzdychałam głęboko i wracałam kilkadziesiąt stron wcześniej, do ofert bardziej mieszczących się w granicach naszych oszczędności. Mąż w takich chwilach zwykle mówił mi: nie narzekaj, niektórzy w ogóle nie mogą pozwolić sobie na wczasy.

Pewnie, że tak. Zawsze znajdzie się ktoś mniej inteligentny, biedniejszy, mający więcej problemów. Jednak pomyślenie o tym i uświadomienie sobie, że ja wcale nie mam tak najgorzej, ba – funkcjonuję całkiem przyzwoicie, pomaga tylko na chwilkę. Zdecydowanie wolę porównania „w górę”.

Podobno nie powinno się w ogóle porównywać. Bo można się zdołować, bo nie mierzy się ludzi jedną miarą, bo trzeba się skupiać na sobie i cieszyć tym, co się ma. Ja jednak patrząc na osoby, które osiągnęły znacznie więcej, nie czuję żalu ani zazdrości. No dobra, jestem tylko człowiekiem i czasem odrobinę mnie ukłuje. Ale wtedy zadaję sobie pytanie: „w czym ta osoba jest lepsza ode mnie?”. Nieważne czy jest to znany aktor, piosenkarka, business-woman czy bloger. Dokonuję szczegółowej analizy ścieżki kariery podziwianej przeze mnie osoby i nieustannie dochodzę do tych samych wniosków:

  • ta osoba nie ma nadprzyrodzonych mocy;
  • sytuacje, gdy o sukcesie zadecydowało po prostu szczęście, stanowią naprawdę znikomy odsetek.

Więc co takiego ma w sobie ten człowiek? Co sprawiło, że odniósł sukces, wygląda obłędnie, żyje sobie na wysokim poziomie i spełnia się w tym, co robi? To tak proste, że aż zabawne:

  • talent;
  • determinacja w dążeniu do celu.

Z naciskiem na to ostatnie. Czyli wszystko, co każdy z nas może w sobie odnaleźć. A mówiąc o talencie, nie mam na myśli tylko tych mega-zdolności widocznych gołym okiem, jak piękny głos, zmysł artystyczny czy świetne wyczucie rytmu. Dobra pamięć, umiejętność słuchania, pozytywne nastawienie – z tych cech też można uczynić swoje atuty. W końcu tylko od nas zależy, co ze swoim życiem zrobimy. I proszę mi tutaj nie pitolić o bogatych/biednych rodzicach, etc. Zauważyłam, że paradoksalnie, osoby z naprawdę trudną sytuacją (choroby, problemy rodzinne) najmniej narzekają, a za to potrafią najwięcej czerpać z tego, co zostało im dane. Pamiętaj, że TWOJE ŻYCIE JEST W TWOICH I TYLKO TWOICH RĘKACH. To, jak ono wygląda dzisiaj, jest wypadkową Twoich działań i decyzji podjętych w przeszłości. Wyobraź sobie jak chcesz żeby wyglądało, powiedzmy – za rok. A teraz zrób pierwszy, mały kroczek w kierunku realizacji tej wizji. Dokładnie od tego, co robisz dziś, zależy Twoje jutro.

Porównując się do innych, pamiętaj o tym, że w większości przypadków – start mamy taki sam. Rodzimy się goli, głodni, rozwrzeszczani i… mamy całe multum możliwości. Uważam, że takie porównania na zimno są bardzo dobre, bo gdy już pozbędziemy się uczucia frustracji czy zazdrości, możemy sobie dokładnie to uświadomić: w niczym nie jesteśmy gorsi od naszych idoli. Co najwyżej możemy być śmierdzącymi leniami.  Właśnie tak, leniami! Zazdrościsz Chodakowskiej sylwetki? Sama się nie zrobiła. Chcesz mieć lepszą pracę? A kto Ci broni, rozwijaj się i udowodnij innym na co Cię stać. Marzysz o sukcesach sportowych? Za leżenie na kanapie nikt medalu nie dostał. Myślisz o własnym biznesie? To przestań myśleć, a zacznij działać.

290

Jako podsumowanie – nie byłabym sobą, gdybym nie rzuciła tutaj garstką motywujących cytatów, do których zawsze sobie wracam w chwilach zwątpienia. Enjoy!


It’s your place in the world; it’s your life. Go on and do all you can with it, and make it the life you want to live.

Każdemu może się udać. Jeśli powtarzasz to sobie wystarczająco często, to tak się stanie. Czym jest talent? Nie wiem. Rodzisz się z tym? Odkrywasz go później? Podstawowy talent to wiara, że umiesz coś zrobić.

Cokolwiek potrafisz lub myślisz, że potrafisz, rozpocznij to. Odwaga ma w sobie geniusz, potęgę i magię.

Always do your best. What you plant now, you will harvest later.

Happiness is not something readymade.  It comes from your own actions.

Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt mały, by coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem latającym nad uchem.

Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej.

If you can dream it, you can do it.

The most difficult thing is the decision to act, the rest is merely tenacity.

The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.

Ludzie sukcesu bardzo rzadko siadają z założonymi rękami i czekają na to co będzie. Sami wychodzą zdarzeniom naprzeciw.

Nie bój się dużego kroku. Nie pokonasz przepaści dwoma małymi.

Nie można sobie zapewnić reputacji tym, co ma się zamiar zrobić. Sprawa jest prosta – fantazjuj, próbuj, a potem ruszaj w świat i zrób to!

Ludzie, którzy tracą czas czekając, aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają. Najlepszy czas na działanie jest teraz!

Źródło zdjęć: 1, 2.