Kreatywność jest dziś z pewnością czymś bardzo pożądanym. Według niezliczonych poradników powinniśmy rozwiązywać problemy w sposób kreatywny, ubierać się kreatywnie, popisywać się kreatywnością w kuchni, być kreatywnym podczas urządzania mieszkania no i oczywiście – wpisać sobie kreatywność w CV. Wszystko pięknie, ale co to znaczy?
Trochę poszperałam w odmętach Internetu i powiem Wam, że ciężko o jedną stałą definicję kreatywności. Najczęściej kojarzy się ją z pomysłowością, oryginalnością, innowacyjnością, niektórzy też mówią, że są to „(…)takie rzeczy, które ludzie robią, że zmienia się świat”. Chyba z powodzeniem można przyjąć, że kreatywność jest twórczym działaniem, szukaniem nowych rozwiązań i przede wszystkim – patrzeniem na rzeczywistość inaczej niż inni. Co do jednego psycholodzy są dziś zgodni: kreatywność jest czymś więcej niż zwykłą współpracą półkul mózgu (prawa – emocje, lewa – logiczne myślenie). Rozwój kreatywności możemy porównać do procesu, na który składa się wiele znaczących elementów: osobowość, naturalne zdolności, wrażliwość, spostrzegawczość, ale też: nauka, doświadczenia, kontakty z innymi ludźmi, ukierunkowanie danej osoby na rozwój.
„Widzicie różne rzeczy i pytacie: dlaczego takie są? Natomiast ja marzę o rzeczach, których nie ma i pytam: dlaczego by nie miały zaistnieć?”
Metod nauki i pobudzania kreatywnego myślenia jest coraz więcej, a artykuły traktujące o tych technikach powstają jak grzyby po deszczu. Ja postanowiłam ugryźć ten temat z nieco innej strony, a mianowicie chciałabym zastanowić się, czym wyróżniają się osoby uważane za kreatywne. Podobnie jak trudno jest przyjąć jedną słuszną definicję kreatywności, tak samo nie da się opisać „typowej” kreatywnej jednostki. Istnieje za to sporo faktów, które wyraźnie pokazują różnice w postrzeganiu świata przez ludzi odnoszących sukcesy, a mało ambitne szaraczki. Czyli…
…10 CECH, KTÓRE WYRÓŻNIAJĄ WIELKIE UMYSŁY:
1. Śnią na jawie
To nie prawda, że bujanie w obłokach i fantazjowanie jest stratą czasu. Najlepsze pomysły zazwyczaj przychodzą właśnie wtedy, gdy myślami jesteśmy daaaaleko od naszych codziennych spraw. Nie ma też chyba lepszego ćwiczenia dla umysłu, niż swobodne puszczanie wodzy wyobraźni.
2. Obserwują
Przyglądają się, zapamiętują, kojarzą fakty, stawiają hipotezy. Możliwości i inspiracji poszukują we wszystkim, co ich otacza. Jak dla mnie dobry pisarz, fotograf, malarz = dobry obserwator.
3. Nie boją się pytać i poszukiwać odpowiedzi
Zupełnie jak dzieci! Nie tracą ciekawości życia, a pytania „jak?” i „dlaczego?” są dla nich na porządku dziennym.
4. Podejmują ryzyko
Skoro kreatywność jest wykraczaniem poza pewne utarte sposoby myślenia, to tak naprawdę nigdy nie mamy pewności czy ten nasz zupełnie nowy pomysł „zaskoczy”.
„Creativity is the act of making something from nothing. It requires making public those bets first placed by imagination. This is not a job for the timid. Time wasted, reputation tarnished, money not well spent – these are all by-products of creativity gone awry.”
5. Są otwarci
Zarówno na nowe doświadczenia, jak i kontakty z innymi ludźmi. Nieustannie towarzyszy im chęć spróbowania czegoś nowego, przeżycia niezapomnianych chwil czy po prostu nauki. W ich słowniku nie istnieje takie pojęcie jak „nuda”.
6. Rozwijają swoje pasje
Rozumieją przy tym znaczenie motywacji i doskonale wiedzą, że „samo nic się nie zrobi”.
7. Potrafią postawić się na czyimś miejscu
Innymi słowy, dzięki rozwiniętej wyobraźni potrafią spojrzeć na problem z różnych punktów widzenia.
8. Podnoszą się
Mało komu udaje się znaleźć genialne rozwiązanie już za pierwszym podejściem. Grunt to nie przyjmować porażek zbyt osobiście, uczyć się na błędach i nie przestawać szukać.
9. Potrafią się wyciszyć
Wielu artystów czy odnoszących sukcesy przedsiębiorców stawia na medytację. Istnieje też stereotyp mówiący, że Wielki Umysł to samotnik. Ja nie lubię szufladkowania, ale na pewno zgodzę się z tym, że od czasu do czasu chwila spokoju i refleksji działa na plus. Nawet podczas treningu lub spaceru!
10. Otaczają się tym, co ich inspiruje
Pięknymi przedmiotami, muzyką, książkami. Unikają leni i wybierają towarzystwo osób, które potrafią dać im motywacyjnego kopa.
„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.”
Zgodzicie się z moją listą? A może coś jeszcze byście dodali?
14 Comments
Wielkie umysły są po prostu odważne, śmiało wychodzą ze swojej strefy komfortu by pokazać światu swój punkt widzenia, często tak kreatywny, że aż nie mieszczący się w głowie potencjalnego człowieka. Nie znają lęku przed nieznanym, sięgają po rzeczy nowe z dużą dozą śmiałości, ich pomysły ciągle ewoluują, zmieniają koloryt, są jak żyjący organizm, dla których witaminą jest opinia innych. Nie poddają się.
Wydaje mi się, że będąc kreatywną osobą można np. napisać świetną książkę, ale ta książka może równie dobrze przeleżeć całe lata w szufladzie. Za to na pewno odwagi będzie wymagało podzielenie się ze światem tym czymś nowym – innym. Można byłoby tak rozszerzyć punkt 4 🙂 dobrze napisane!
Doskonałe podsumowanie, Anno. Gdyby ktoś szukał przepisu na sukces, śmiało może wzorować się na Twojej
liście.
Zgadzam się jednak z Dobre Geny. Najważniejszą cechą wielkich umysłów
jest odwaga, bo jak mawiał Winston Churchil: „Odwaga jest pierwszą ze
wszystkich cnót., warunkuje bowiem utrzymanie wszystkich pozostałych.”
Jednak odwaga to również cecha żołnierza ślepo wykonującego rozkazy. Kreatywność to odwaga w realizowaniu swoich wizji, pokazywanie całemu światu, że można inaczej, poza standardami i wbrew stereotypom 🙂
Wygląda na to, że zupełnie odmiennie rozumiemy te dwa pojęcia 🙂
guess so 🙂
W pełni się zgadzam. Nie można zapomnieć, że samo kreatywne myślenie nie wystarczy – trzeba działać!
Wiadomo, z samego myślenia jeszcze nic nie powstało 🙂
Szósty punkt – bardziej przyziemny niż pierwszy, a taki ważny.
Zapomniałam dodać, że kolejność przypadkowa 😀
Myślę, że często zdarza się, że osoby ekstremalnie kreatywne, są bardzo trudne w pożyciu, jak Steve Jobs na przykład. Mają swoją wizję, realizują ją, świat na tym zyskuje, ale ich najbliżsi współpracownicy mogą trochę cierpieć 😉
Coś w tym jest, faktycznie prawie każdy człowiek wyróżniający się w jakiś sposób z tłumu jest w pewnym sensie „dziwakiem” 😀 ale często w pozytywny sposób, mnie takie osobowości fascynują 🙂
Piękna lista, mój ulubiony punkt to numer 10. Uwielbiam otoczenie, które mnie napędza do działania i mobilizuje do myślenia. Czasem potrzebuję konstruktywnej krytyki, która jest dla mnie motywacyjnym kopniakiem. Życie jest zbyt krótkie, aby utknąć w ciepłym – za przeproszeniem – kurwidołku, trzeba stawiać sobie wyzwania i je realizować. Samym gadaniem nic nie zbudujemy, a już na pewno nie dotkniemy tego czym jest kreatywność.
Fajnie, że wspomniałaś o krytyce – czasami jest naprawdę potrzebna, ktoś patrzący z boku może dostrzegać więcej niż my sami i pomóc obrać właściwy kierunek. No właśnie, dla mnie tak samo stanie w miejscu = cofanie się. Nie ma zmiłuj, zawsze do przodu! 🙂
Comments are closed.