7 FILMÓW NA ŚWIĘTA

Myślę, że gdy już uporacie się z przygotowaniami do świąt, porządkami, pakowaniem prezentów, pieczeniem i innymi mniej lub bardziej przyjemnymi obowiązkami, to uda się Wam znaleźć chwilę dla siebie. Przecież o to w tym chodzi, no nie? 😉 stąd też pomysł na ten wpis – mam dla Was kilka filmowych propozycji. Nie bójcie się, w moim zestawieniu nie znajdziecie „Kevina”, „Love actually” ani „Listów do M.” (choć lubię! Ale chyba wszyscy je znacie na pamięć.) Filmy, które zaprezentuję poniżej, mają jedną wspólną cechę, a mianowicie na każdym z nich można się trochę powzruszać. Jedne kończą się happy endem, inne są bardziej smutne, jednak chyba każdy w jakiś sposób daje do myślenia. A właśnie z tym, poza czasem spędzonym z rodziną, najbardziej kojarzą mi się święta: z chwilą refleksji.

1. Mój przyjaciel Hachiko (Hachi: A Dog’s Tale, 2009)

Gdy byłam dzieckiem, to do moich ulubionych filmów należały te, w których głównymi bohaterami były zwierzęta. Dlatego i ta wzruszająca, oparta na faktach opowieść o miłości, wierności i tęsknocie nie mogła mnie nie poruszyć.

588

2. Cudowne dziecko (August Rush, 2007)

Piękna historia, a właściwie bajka o utalentowanym chłopcu z sierocińca, który wyrusza na poszukiwanie swoich rodziców. Wyidealizowana i odrealniona, a jednak chwyta za serce. No i ta muzyka…

578

3. Nietykalni (Intouchables, 2011)

Philippe, bogaty arystokrata sparaliżowany na skutek wypadku, zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Choć zderzenie tych dwóch różnych światów dało efekt w postaci świetnej komedii, to ja jednak znalazłam w tym filmie coś więcej. Bo co z tego, że mamy wszystko czego tylko możemy sobie zażyczyć, jeśli brakuje nam miłości i przyjaźni?

586

4. Życie jest piękne (La vita è bella, 1997)

Film, który obejrzałam lata temu, a nadal jest na szczycie mojej listy najlepszych  historii. Zamknięty w obozie koncentracyjnym Guido próbuje przekonać swojego małego synka, że okrutna rzeczywistość jest jedynie taką zabawą dla dorosłych. Ciężko w to uwierzyć, ale i z holocaustu da się zrobić… komedię. Tyle, że widz w jednej chwili się śmieje, a w drugiej już płacze jak bóbr.

581

5. Siedem dusz (Seven Pounds, 2008)

Opowieść o człowieku, który decyduje się odkupić swoje winy w cudowny sposób zmieniając życie siedmiu zupełnie obcych sobie osób. Historia, w której przeplatają się ze sobą pytania na temat życia, śmierci, miłości, żalu, przebaczenia, przyjaźni. Koniecznie zaopatrzcie się w paczkę chusteczek.

582

6. Choć goni nas czas (The Bucket List, 2007)

Ten film pewnie większość z Was widziała, a jeśli nie – nadróbcie koniecznie! We mnie zawsze wywołuje taką myśl: po co czekać ze spełnianiem swoich marzeń? Czy nie lepiej stworzyć swoją listę już teraz i pomalutku, konsekwentnie ją realizować? Tak, aby gdy już będziemy babciami i dziadkami, spojrzeć wstecz i zamiast czegokolwiek żałować, móc powiedzieć: „Ach, co to było za życie!”.

The Bucket List

7. Wszystko za życie (Into the Wild, 2007)

Film, który na długo zapada w pamięć. Młody idealista Christopher McCandless po ukończeniu edukacji rezygnuje z kariery i dotychczasowego konsumpcyjnego życia. Rozdaje swoje rzeczy, przekazuje oszczędności na cele charytatywne i rusza autostopem na Alaskę. Jego historia jest czymś więcej niż zwykłą „ucieczką w dzicz”. To piękna podróż w głąb samego siebie, opowieść o odwadze i łamaniu zasad narzucanych nam przez dzisiejsze społeczeństwo. Polecam, szczególnie wszystkim wrażliwcom.

585

Znacie jeszcze jakieś filmy w podobnym klimacie godne polecenia? A może macie swoje ulubione tytuły, do których zawsze wracacie w święta?

Źródło zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8.