Dzisiejszy wpis powstał w ramach kampanii „Czytaj z nami”, stworzonej przez Madzię z bloga Save the Magic Moments. Kampania polega na tym, że blogerki należące do Klubu Książki „PRZECZYTAJ & PODAJ DALEJ” publikują u siebie wpisy gościnne. Co tydzień inny blog, inny temat, trzy recenzje. To genialny sposób na promowanie czytelnictwa, poszerzanie swoich literackich horyzontów, dyskusję o ulubionych książkach i poznawanie nowych blogów! Sama jestem pod wrażeniem tego, jak świetnie przyjęła się ta idea i z jakim zaangażowanie dziewczyny podchodzą do pisania recenzji.
Długo zastanawiałam się nad propozycją tematu. Oświeciło mnie nagle, pod prysznicem 🙂 Istnieją tak niesamowite historie, że po zakończeniu książki myślę sobie: „chciałabym sama przeżyć coś podobnego”. Są bohaterowie, z którymi przez te kilkaset stron zaprzyjaźniam się tak mocno, że trudno mi się z nimi rozstać. Są takie urocze miejsca, piękne czasy, że z wielką chęcią przeniosłabym się do nich choć na chwilę… I właśnie stąd wziął się pomysł na temat:
KSIĄŻKA, W KTÓREJ MOGŁABYŚ ZAMIESZKAĆ
Teraz oddaję głos trzem świetnym blogerkom. Ciekawi, jakie książki dziewczyny wybrały? Czytajcie dalej!
Paulina Kaleta z bloga READING-MY LOVE
Książka: „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy M. Montgomery
Długo zastanawiałam się nad wyborem książki, która będzie pasowała do tego tematu. Po pierwsze, ponieważ bardzo dużo czytam. A po drugie istnieje ogrom książek, w których mogłabym zamieszkać bez chwili zastanowienia. Nawet dzisiaj.
Jednak w końcu musiałam coś wybrać. Po długich namysłach podjęłam decyzję i wybrałam „Anię z Zielonego Wzgórza”. Niestety najpierw muszę się Wam do czegoś przyznać – w podstawówce nie cierpiałam Ani. Nie mogłam się do niej przekonać, kompletnie nie podobał mi się jej charakter, zachowanie złościło, a włosy przerażały. Na ładnych parę lat zapomniałam o tej powieści, z czego byłam bardzo rada. Kiedy tylko ktoś mówił, że książka mu się podoba wywracałam oczami. Bo co w niej takiego fajnego? Przecież nic.
Na III roku studiów uczęszczałam na zajęcia z literatury dziecięcej. Kiedy tylko prowadząca podała nam wykaz lektur i zobaczyłam właśnie Anię byłam totalnie zniesmaczona. Myślałam, że nie przeżyję tych zajęć, a już najbardziej szkoda mi było czasu, który miałam poświęcić na tę lekturę. Bo przecież było tyle innych i fajniejszych książek.
Do ostatniej chwili odkładałam sięgniecie. Wykręcałam się, czym tylko mogłam. Ale godzina zero nadeszła. Musiałam w końcu to zrobić… A po pierwszych paru stronicach przepadłam. Zostałam wciągnięta w ten cudowny świat. I wyjść z podziwu nie mogłam, co mi się w niej nie podobało? Aż zaczęłam się zastanawiać czy to ta sama książka. Czytając miałam wrażenie jakbym była jedną z bohaterek książki. Razem z postaciami przeżywałam nie tylko wzloty, ale i upadki. Stałam się częścią ich życia i razem z nimi tworzyłam całą historię. Moja wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach.
Główna bohaterka od razu zawładnęła moim sercem. Nie tylko dlatego, że w przyszłości zostanie nauczycielką (tak jak ja), ale przede wszystkim to żywe srebro. Człowiek z krwi i kości. Często wpada w tarapaty, popełnia błędy, ale zawsze stara się je naprawić i wyciągnąć wnioski. Poza tym Ania to bardzo radosna dziewczynka, która mimo trudnego wczesnego dzieciństwa (najmłodsze lata spędziła w sierocińcu) cieszy się każdym dniem. Jest promyczkiem na pochmurnym niebie, a optymizmu niejedna osoba może się od niej uczyć.
Pierwsza część zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, że niemal natychmiast sięgnęłam po kolejne części. Od momentu ukończenia serii – Ania stała się jedną z moich ulubionych bohaterek. Ciepła, życzliwa, radosna. Przechodzi ogromną metamorfozę i staje się piękniejsza zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Wcale się nie dziwię, że jest to lektura szkolna, ponieważ dzieło to jest uniwersalne. Poza tym pozwala wierzyć czytelnikowi, że wszystkie marzenia mogą się spełnić, tylko trzeba w nie wierzyć i dążyć do celu ze wszystkich sił. To pełna ciepła historia o miłości, przyjaźni, dorastaniu, dokonywaniu wyborów i pokonywaniu lęków. Na przykładzie tej książki możemy zobaczyć jak bardzo ważną rolę odgrywa rodzina oraz dom, w którym panuje miłość i szacunek. Ania miała ogromne szczęście w swoim życiu.
W książce „Ania z Zielonego Wzgórza” mogłabym zamieszkać w każdej chwili. To ponadczasowa historia ze wspaniałymi bohaterami. Każdy z nich jest wyjątkowy, a o prawdziwej przyjaźni marzy każdy z nas. Poza tym urzekł mnie również krajobraz – malownicze wzgórza, lasy, mnóstwo zieleni. Nawet szkoła wydaje się być przyjemnym miejscem. Autorka czaruje językiem. Książki jej autorstwa od stuleci trafiają w ręce czytelnika i kolejne pokolenia będą po nie sięgać i się zakochiwać – tak jak ja, niezależnie od wieku.
Historia rudowłosej dziewczynki na długo zapadnie mi nie tylko w pamięci, ale i w sercu. Koło takiej powieści nie można przejść obojętnie. Za każdym razem, kiedy do niej wracam przynajmniej w wyobraźni mogę się przenieść do tego cudownego miejsca i jeszcze raz poznać bohaterów.
P.S. Jeśli nie polubiliście się z jakąś lekturą dajcie jej teraz szansę. Kto wie może zapałacie miłością do naszych wybitnych pisarzy, którzy przerażali nas paręnaście lat wcześniej.
Magda Baranowska z bloga SKRYTKA NA KULTURĘ
Książka: „Opowieści z Narni” Clive Staples Lewis
Kiedy Anna poprosiła nas o napisanie o książce, w której chciałybyśmy zamieszkać bardzo się ucieszyłam, bo to naprawdę cudowny temat. W końcu właśnie po to czytam – żeby chociaż na chwilę przenieść się gdzie indziej. Nie miałam też problemu z wyborem powieści – od razu do głowy przyszły mi dwie pozycje z mojej wczesnej i trochę późniejszej młodości, w które od zawsze chciałam wskoczyć i nigdy z nich nie wyjść. Ostatecznie zdecydowałam się na „Opowieści z Narni” Clive’a Staplesa Lewisa – najważniejszą, najpiękniejszą książkę mojego dzieciństwa, do której chętnie wracam do dziś. Najbardziej znana jest „Lew, czarownica i stara szafa”, czyli pierwsza część tych niezwykłych kronik Narni – krainie równoległej do naszego świata, zamieszkanej przez fauny, nimfy, centaury, mówiące zwierzęta, przepełnionej magią, mitologią i czarami, ale ja pokochałam wszystkie pozycje z serii (a jest ich aż siedem!).
Dlaczego ze wszystkich książek świata, to właśnie do „Opowieści z Narni” chciałabym się przenieść na stałe? Bo to jest świat w którym dobro zawsze zwycięża zło. To jest świat pełen przygód, kolorów, lasów, mórz, przyrody. To świat w którym można dać z siebie to, co w nas najlepsze. W końcu to piękna, pełna czarów, bajeczna rzeczywistość, w której absolutnie wszystko może się zdarzyć, a ogranicza ją tylko wyobraźnia – Lewisa i czytelnika. A co najważniejsze – jest to świat do którego naprawdę można się przedostać – przez szafę czy przez obraz – pod warunkiem, że mamy w sobie wiarę, ufność i naiwność dziecka. Narnia jest dla nas otwarta i wciąż zaprasza nas do pięknej przygody. Wystarczy w nią wskoczyć.
Kaja Gryciak z bloga DO KAWY BLOG
Książka: „Żona lotnika” Melanie Benjamin
W pierwszej chwili, kiedy zaczęłam się zastanawiać nad tematem wpisu Ani, myślałam że będę miała naprawdę duży dylemat, którą z książek wybrać. Okazało się, ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, że sprawa będzie dużo prostsza. Odpowiedź pojawiła się dosłownie w kilka sekund. Stosunkowo niedawno, miałam okazję przeczytać fantastyczną moim zdaniem książkę – „Żonę lotnika”. Nie przepadam za biografiami i autobiografiami. Nawet moi idole, czy wielkie autorytety, nigdy nie skusiły mnie do przeczytania tego typu pozycji. Prawdopodobnie okładka „Żony lotnika” miała duży wpływ na podjęcie przeze mnie ryzyka i zabrania się do lektury. Tak samo jak obietnica wydawcy, który zapewniał, że nie jest to typowa powieść biograficzna. Autorka Melanie Benjamin, wybiera na swoją bohaterkę Anne Morrow Lindbergh. Mamy okazję prześledzić jej losy od momentu poznania męża – Charlesa Lindberga, człowieka który owiany był legendą i stał się ikoną w latach 20tych i 30tych XX wieku. Genialny lotnik, który w 1927 roku jako pierwszy, samotnie przeleciał między Ameryką Północną a Europą bez międzylądowań. Tym mocniej jestem wdzięczna autorce za zainteresowanie się nie nim, a jego fantastyczną żoną.
W książce poznajemy historię związku Anne, przeżywamy z nią tragedię, która zmieniła nieodwracalnie zarówno ją samą, jak i ich związek. Odkąd sięgam pamięcią, uwielbiałam okres przedwojenny jak i wojenny. Nie mówię oczywiście o samej wojnie, która była koszmarem dla milionów ludzkich istnień. Klasa, kultura, styl życia ówczesnych kobiet to coś, czym mogę się zachwycać godzinami. Anna jest mi szczególnie bliska przez swoją wyjątkowość. W swoich oczach, a także w oczach najbliższych, uchodziła za zamkniętą w sobie i zakompleksioną istotę, która nie poradziłaby sobie w życiu bez wsparcia męża.
Dlaczego nie można zamknąć pewności siebie w butelce, tak jak zamyka się perfumy? Wślizgnęłabym się do pokojów moich sióstr nocą i podkradła kilka kropel, tak jak czasami podkradam im ubrania.
W rzeczywistości, silna, niezależna, mająca własne zdanie i dbająca o innych do tego stopnia, aby znać nieprzekraczalne granice okazywania prawdziwych uczuć. Styl ubierania Annie, jej problemy a także skromność, której nie zmieniło nawet bogactwo, sprawiło że stała się dla mnie wzorem i całkowicie skradła moje serce. Trudno powiedzieć na ile Annie Morrow Lindbergh była taka w rzeczywistości, na ile zaś przedstawiona w powieści kobieta jest wyobrażeniem autorki. Oceniając jednak to czego doświadczyłam podczas lektury… prawdopodobnie na długi czas, pozostanie moim numerem jeden pod kątem autorytetów i osób godnych naśladowania. Zarówno czasy w jakich miała okazję żyć, jej niebanalność i siła, czy choćby doświadczenia takie jak lotnictwo, którym towarzyszyła niezłomnie mężowi, są dla mnie światem, do którego weszłabym bez wahania… gdybym tylko miała taką szansę.
Chciałabym bardzo gorąco podziękować dziewczynom za przyjęcie zaproszenia, piękne recenzje i zdjęcia książek. Moim zdaniem doskonale poradziły sobie z tematem, każda z wybranych przez nie propozycji ma swój niezaprzeczalny urok. Osobiście uwielbiam „Anię z Zielonego Wzgórza”, a w „Narni” również zaczytywałam się kilkanaście lat temu… Trzeciej książki nie znam, ale po tak zachęcającej recenzji na pewno po nią sięgnę.
A Wy – gdybyście mogli przenieść się na strony dowolnej książki – gdzie byście zawędrowali?
54 Comments
„Opowieści z Narnii” także dopiero pokochałam na studiach 🙂 natomiast „Żony lotnika” jeszcze nie czytałam, ale wydaje się książką godną uwagi 🙂 jeszcze raz dziękuję za zaproszenie 🙂 wspaniałą akcja i bardzo ciekawe propozycje 😉 pozdrawiam Kochana :*
Również dziękuję :* Akcja jest świetna! Co tydzień śledzę z ciekawością, jakie książki dziewczyny tym razem polecą 🙂
Baaardzo dziękuję za zaproszenie, było mi niezwykle przyjemnie pisać na taki ciekawy temat 🙂 Narnia! Zupełnie o niej zapomniałam… super pomysł! Co do Ani… miałam podobnie, nie lubiłam jej w dzieciństwie, a dopiero potem przepadłam bez reszty! Pozdrawiam Was dziewczyny i cieszę się, że mogłyśmy razem coś stworzyć 🙂
Ja też dziękuję, naprawdę ciekawą książkę wybrałaś – dzięki Tobie mamy okazję poznać coś nowego 🙂 pozdrawiam!
Buziole :*
Ja aktualnie jestem zachwycona książkami Magdaleny Kordel i bardzo bardzo zamieszkałabym w książkowym Malowniczem… 🙂
O, ja też z chęcią. Bardzo lubię jej cykl.
P.
Książki Kordel zachwycają 🙂 Zamieszkanie w jej utworach? Pewnie! Oprócz tego, że świat, który kreuje jest ciekawy to język, jakim się posługuje, równie interesujący 🙂
Kurcze, a ja jeszcze nie czytałam nic tej autorki… podpowiecie, od której książki zacząć?
W Narni też z chęcią byśmy zamieszkały i może jeszcze w świecie stworzonym przez Remigiusza Mroza w cyklu ,Kasacja”. Chciałoby się poczuć tamten klimat, pobyć obok Chyłki i Zordona :))
Mróz to kolejny polski autor, którego książek jeszcze nie czytałam, a mam ochotę. Hmm, może uśmiechnę się do świętego Mikołaja… 😉
No już niebawem wychodzi jego 15 pozycja, więc musisz bardzo się uśmiechnąć :))
Świetny temat! Sama wybrałabym Narnię, chociaż Hogwart też plasuje się baaardzo wysoko 🙂
Narnia i Hogwart kuszą chyba też dlatego, że wydają się być na wyciągnięcie ręki – wystarczy wiedzieć, gdzie szukać przejścia 🙂
Ania w naszym cyklu jest chyba najbardziej popularna 😉
Ja mogłabym zamieszkać w Hogwarcie, albo w którymś z tych sielskich miasteczek z polskiej literatury kobiecej, np. W Malownieczem u Kordel 😉
Lubimy klasykę 😀
Takie miasteczka mają swój urok, ale czy bym chciała w nich zamieszkać… na stałe może nie, ale na wakacje wybrałabym się na pewno 🙂
Anię mam zamiar sobie przypomnieć 🙂 Trzeciej pozycji nie znam i chętnie po przeczytaniu wpisu po nią sięgnę, więc wydłuża moją listę czytelniczą 🙂
Ja czytałam Anię kilkanaście lat temu, to była jedna z moich ulubionych książek i też mam coraz większa ochotę, żeby do niej wrócić. Ciekawe, czy teraz odebrałabym ją tak samo 🙂
Właśnie też czytałam kilkanaście lat temu i podobała mi się, a mam w swojej biblioteczce, więc spróbuję przeczytać jeszcze raz i jestem bardzo ciekawa jak teraz z nią będzie 🙂
Podobnie jak Paulina, do „Ani” miałam raczej niechętny stosunek. Jeszczr jako dziecko przeczytałam, odłożyłam na półkę… Drugiej szansy nie dałam, może trzeba będzie to zmienić 🙂
„Narnia” – tak, tak, tak! Świat fantastycznych stworzeń, pięknych miejsc, wiernej przyjaźni, zmian bohaterów, dobra i zła, poświęcenia. Tak, chciałabym mieć taką magiczną szafę, róg, obraz… i zamieszkać w Narnii 😀
„Żony lotnika” nie czytałam, ale wydaje mi się być ciekawa, a okładka faktycznie urzeka 🙂 Dziękuję Kaja za polecenie 😀
Co dodałabym od siebie? Hogwart na pewno… Te „baśniowe” stworzenia – cudne jednorożce, mądre sowy, waleczne centaury, fascynujące gryfy. Magia, tajemnica i walka. Dla mnie „od zaraz”.
Chciałabym też mieć swojego dajmona – wcielenie duszy, chętnie więc przeniosłabym się do świata Philipa Pullmana 🙂 Ciekawe jakie stworzenie by mi towarzyszyło 😉
Jest jeszcze „Świat Dysku” i krasnolud Marchewa, Elfy i Hobbici z „Władcy Pierścieni”…
No i na koniec, jakbym już odwiedziła wszystkie krainy chętnie porozmawiałabym dłużej z Myronem Bolitarem, Jane Rizzoli, Maurą czy Maggie O’Dell 🙂
Świetna akcja, ciekawy post 🙂
Świetnie Dziewczyny 😀
Hogwart ohhhh tak zapomniałam o Harrym – mogłabym być Hermioną – też byłam taką mądralą z samymi piątkami 🙂 heheheh no i choć Pullmana nie czytałam, to oglądałam ekranizację i rzeczywiście zastanawiałam się, kim byłby mój dajmon 🙂
O, to akurat wiem doskonale – byłyby smokiem! Na dodatek płomiennorudym o szmaragdowych oczach 😉 Szkoda, że odzwierciedlenie mojej duszy mało ma wspólnego z rzeczywistością 😉
Ja pamiętam, że nie mogłam się zdecydować… ale na pewno byłoby to jakieś większe zwierzę, może jakiś drapieżny kot? 🙂
Ja nie byłabym ani wielka, ani drapieżna raczej coś pomocnego i lojalnego 🙂
Ja sobie myślałam tak, że ten drapieżnik w razie czego by mnie bronił 😀
A no chyba, że tak 🙂
Kasiu, dzięki za przypomnienie tylu świetnych lektur! To prawda, fantastyka mocno kusi. Również uwielbiam Narnię, Hogwart, a Tolkien jest moim mistrzem w kreowaniu nierzeczywistego świata. Fajnie, że wspomniałaś o Pullmanie – zupełnie o nim zapomniałam, a przecież jego książki czytałam nawet po kilka razy!
Kasiu, zdecydowanie Hogwart i Śródziemie 🙂 ech… Za to kocham książki, że można marzyć :*
Da się zauważyć, że Ania i powieści z Narnii, są bliskie wielu kobietom 🙂 Pozycji 3 nie czytałam, niemniej jednak na pewno po nią sięgnę, ponieważ recenzja mnie zachęciła i to bardzo! Mam wrażenie, że idealnie pasuję do mojego „gustu” 🙂 Jeśli chodzi o świat książki do którego bym się przeniosła, to myślę, że na pewno byłby to świat Ani z Zielonego Wzgórza. Po prostu z mojej strony byłaby to ucieczka z dzisiejszego świata tak bardzo zagonionego, znerwicowanego, żyjącego bardziej z Internecie niż w realu. Pozdrawiam,
Bardzo fajny wpis 🙂
Fajnie, że znalazłaś dla siebie coś nowego we wpisie 🙂 oj tak, takie książki jak „Ania” są dobrą odskocznią. Sympatyczni ludzie, ponadczasowe wartości, piękne krajobrazy… czego chcieć więcej 🙂 dziękuje i również pozdrawiam!
Dwie pierwsze książki to zdecydowanie światy, które mogłabym odwiedzić i po Waszych słowach, dziewczyny z chęcią wyruszę ponownie w tę literacką podróż. 🙂 Trzeciej pozycji nie znam, ale po tak wspaniałej recenzji z chęcią po nią sięgnę. 🙂
Z pewnością znalazłabym kilka książek, w których mogłabym zamieszkać, ale dziś przychodzi mi do głowy szczególnie jedna. To „Tajemniczy ogród”. 🙂 Pamiętam z jaką fascynacją i zaciekawieniem zaczytywałam się w tej powieści, leżąc chora w łóżku. 🙂 Potem wielokrotnie marzyłam o odnalezieniu zapomnianego miejsca, w które mogłabym tchnąć odrobinę życia.
„Tajemniczy ogród” <3 mnie dalej się marzy takie urocze miejsce, tylko moje, w którym mogłabym znikać każdego dnia na godzinkę… oczywiście z książką 😀
Dziewczyny, świetnie sobie poradziłyście z tematem! Brawo 🙂
Tak sobie myślę, że w świecie Ani nie chciałabym zamieszkać, jakoś niekoniecznie (chyba też muszę dać jej teraz, po latach, szansę). Do Narnii z przyjemnością wpadłabym na wakacje. A gdzie bym chciała zamieszkać? Jest taki cykl „Symfonia Wieków” Elizabeth Haydon – świat fantastyczny, pełen magii, smoków, uzdrawiających pieśni. Tak myślę teraz 🙂 Kiedy byłam mała, marzyłam o popływaniu z Małą Syrenką 😀
Nie znam tego cyklu, ale brzmi nieźle – muszę się za nim rozejrzeć. Kiedyś zaczytywałam się w fantastyce, a od jakiegoś czasu stawiam na bardziej kobiecą literaturę i ciekawa jestem, jak teraz odnalazłabym się pomiędzy smokami 🙂 trzeba spróbować!
Mnie ta historia ujęła w liceum i od tamtej pory wracam do niej raz na jakiś czas. Sporo miłości, problemów i ach, no co ja Ci będę dużo mówić – mój ulubiony cykl fantasy 🙂 Polecam
Sama nie wiem…. hmnnnn…. z pewnością byłaby to również Ania z Zielonego Wzgórza, ale i bardzo chętnie weszłabym w świat magii Cassandry Clare 🙂
Ania cudowny pomysł na temat 🙂 jednak pod prycznicem, gdy człowiek się relaksuje powstają najlepsze idee 🙂 Buziaki wielkie dla Was dziewczyny – piękny, magiczny wpis – oby takich więcej!
Dziękuję w imieniu swoim i dziewczyn 🙂 i gratuluję organizacji kampanii! Dzięki Tobie w ogóle takie wpisy powstają 🙂
Prysznic bardzo sprzyja dobrym pomysłom, szkoda tylko, że tyle ciepłej wody się marnuje jak się zamyślę 😛
🙂 Dzięki Ania – ale powodzenie akcji zależy właśnie od Was i Waszego zaangażowania – mój jest pomysł i bat nad głową 🙂 Wy robicie całą resztę – nie sądziłam proponując Wam całą tą zabawę, że to się rozwinie to takich rozmiarów i z takimi chęciami spotka! 🙂 Jestem Wam ogromnie za to wdzięczna! :*** Twój wpis jest już 11- sty – a to dopiero początek! 🙂
Wiem wiem, że jeszcze sporo wpisów przed nami i tyle ciekawych tematów… nie mogę się doczekać 🙂
Ja również 🙂
Dziewczyny świetnie się spisały 😀 Podobnie jak Magda chciałabym przenieść się przez Szafę do Narnii, jednak jeszcze bardziej pragnę znaleźć się w magicznym świecie Harry’ego Pottera. Czary, Hogwart, fantastyczne zwierzęta, quidditch, ulica Pokątna i wiele, wiele innych rzeczy, które przemawiają do mnie, które chciałabym zobaczyć lub spróbować 😀
Hogwart jest super, ogromnie podziwiam autorkę za dopracowanie tego fantastycznego świata w najmniejszych szczegółach. Pamiętam, że nie mogłam się doczekać kolejnych części i czytałam je po kilka razy 🙂
Ale pięknie wyszło, cieszę się bardzo, że mogłam wziąć udział 🙂 W Avonlea też bym chętnie zamieszkała, a „Żony lotnika” zupełnie nie znam – czas to zmienić 🙂
Super, że wybrałaś właśnie Narnię – mamy tu więcej chętnych na skok do szafy 😉 Dzięki jeszcze raz za udział :*
O kurczę, O „Narnii” nie pomyślalam. A przyszło mi do głowy Malownicze z książek Magdaleny Kordel. I… „Primabalerina” Gąsiorowskiej…;)
Jesteś kolejna osobą, która wspomina o książkach Kordel – coś w tym musi być. Koniecznie muszę sama sięgnąć i się przekonać 🙂
Od zawsze chciałam się przeniśc do magicznego świata Narnii, zupełnie inaczej było z moją siostrą. Ta zawsze chciała być częścią świata rudowłosej dziewczynki o ponad przeciętnej wyobraźni. Dziewczyny świetnie się spisały. Post naprawdę rewelacyjny. Buziaki :*
Niesamowite, ile osób dokonałoby tego wyboru – Narnia lub Avonlea 🙂 dziewczyny trafiły w 10! Pozdrawiam 🙂
Zawsze chciałam znaleźć się w świecie Carda „Siódmy syn”. Amerykański folklor oraz szypta magii to coś co mnie zauroczyło. Bohaterowie przeżywają wzloty i upadki, a ja kibicuję im z wypiekami na twarzy, czasem nawet dorabiając siebie w tym świecie jako dobrą dusze, która pomogłaby w chwili zawahania. Kocham tę książkę. Zgodzę się też z autorką recenzji o „Ani z Zielonego Wzgórza”. Ja również przepadłam… czytając ją po raz drugi!
Z tego co pamiętam oglądałam film „Siódmy syn”, książki chyba nie czytałam… muszę nadrobić 🙂 coś w tym jest, że z wiekiem zmieniają się gusta i podejście. Wniosek: warto po latach wracać do książek, z którymi za pierwszym razem nie „zaiskrzyło” 🙂
Świetny temat, a jeszcze lepsze odpowiedzi! 😀
Nie czytałam tych książek, ale faktycznie- recenzje zachwalające i zapowiadające ciekawe lektury 🙂
Ja mam tak wiele książek, w których bym zamieszkała! Nawet ciężko byłoby mi wybrać! 🙂
Przeczytaj koniecznie, dwie pierwsze to właściwie klasyka 🙂
Gdy można wybrać tylko jedną książkę… fakt, ciężko się zdecydować. Najlepiej jakby można było wskoczyć do kilku, choć na chwilę 😀
Ania z Zielonego Wzgórza! Można do niej wracać bez końca <3
Kocham „Anię…” mam chyba wszystkie części i mogę ją czytać i oglądać (film też, ten z Megan Follows) na okrągło!
Comments are closed.