Temat na dzisiejszy wpis przyszedł mi do głowy całkiem spontanicznie – chciałabym spróbować odpowiedzieć na tytułowe pytanie i chodzi mi przede wszystkim o recenzje książek. Sama czytam je bardzo często. Gdy mam książkę z biblioteki bądź dostanę ją w prezencie, czytam recenzje z ciekawości co też mnie czeka. Gdy planuję zakup książki dla siebie lub kogoś bliskiego, chcę dowiedzieć się, czy jest ona warta moich pieniędzy. Gdy na księgarnianych półkach pojawia się jakaś nowość i jeszcze nie znam autora, to sprawdzam, czy powinnam zanotować tytuł na przyszłość. I tak dalej.
Sama również piszę recenzje i choć absolutnie nie uważam się za eksperta, to bardzo staram się, aby moje opinie o książkach były dla Was przydatne. Ba, nawet zaczęłam analizować swoje starsze teksty i zastanawiać się, czy aby na pewno dobrze podeszłam do tematu 😉 Doskonale rozumiem, że mamy różne gusta i to, że książka zachwyciła jedną osobę, wcale nie znaczy, że tak samo się spodoba komuś innemu. Możemy lubić (lub nie lubić) innych bohaterów, mieć sentyment do miejsca akcji (lub nie), inne fragmenty chwycą nas za serce. Ale choć recenzja z zasady jest subiektywna, uważam, że powinna zawierać kilka istotnych elementów, na podstawie których czytelnikowi łatwiej będzie zdecydować, czy książka jest dla niego. Samo stwierdzenie „podobała mi się” lub „beznadziejna” to według mnie o wiele za mało, żeby uznać recenzję za rzetelną. O czym więc warto pamiętać zabierając się za pisanie recenzji?
- Gatunek literacki
Czegoś innego będziemy oczekiwać od kryminału, czegoś innego od romansu, a jeszcze inaczej podejdziemy do poradnika zdrowego odżywiania. Lubię, gdy na początku recenzji jest wspomniane z jakim gatunkiem mamy do czynienia; już na podstawie tego można ustalić sobie jakieś kryteria oceny. Nie napiszemy przecież, że thriller był mało śmieszny, a komedia zbyt przerażająca 😉
- Autor
Warto choć w jednym zdaniu wspomnieć kim jest autor. Można napisać o innych książkach autora (dzięki temu czytelnik łatwiej skojarzy nazwisko, a może zechce sięgnąć po jego inne książki), bądź zamieścić informację o debiucie. Różnego rodzaju ciekawostki mile widziane.
- Treść
Jak zauważyłam, wielu recenzentów ma z tym punktem problem. Albo wcale nie piszą o czym jest książka, albo mylą recenzję ze streszczeniem i zdradzają wszystkie szczegóły łącznie z zakończeniem. A przecież w ten sposób można czytelnikowi całkowicie zepsuć przyjemność z lektury!
- Język/styl
Poprawność językowa i gramatyczna to dla mnie oczywista oczywistość. Poza tym warto zwrócić uwagę na sposób narracji, czy książkę czyta się łatwo, płynnie, czy autor odpowiednio dobiera słowa, używa trafnych porównań, swoimi opisami pobudza wyobraźnię itp.
- Logika
Tu chodzi mi przede wszystkim o brak błędów logicznych i merytorycznych. Obowiązkiem autora jest przygotować się do napisania książki i zadbać o jej wiarygodność. Jeśli czytelnik (który nie musi znać się na wszystkim) wyłapuje błędy w trakcie czytania, to coś jest nie tak.
- Pomysł
Jak książka wypada na tle innych o podobnej tematyce? Czy autor zaskoczył nas czymś nowym, czy może fabuła jest raczej schematyczna?
- Bohater
I tu chyba też wielu recenzentów ma problem. Często spotykam się z opiniami, że „książka mi się nie podobała, bo nie polubiłem/am głównego bohatera”. Ale zaraz… przecież wcale nie musimy go lubić, aby stwierdzić, że to postać wyrazista, dobrze skonstruowana! Moim zdaniem największy grzech autora to stworzenie postaci nijakiej, bez charakteru.
- Odczucia
To, co chyba w recenzji najważniejsze. Jakie emocje budzi książka? Czy wciąga, nudzi, wzrusza, zaskakuje, szokuje, bawi, skłania do przemyśleń? Czy czas spędzony na lekturze uważasz za dobrze wykorzystany, czy raczej żałujesz, że nie przerwałeś czytania w połowie?
- Czy polecasz?
Ale tak szczerze. Zapomnij, że książkę dostałeś w prezencie, że „wypadałoby” napisać o niej coś pozytywnego, że wydawnictwo oczekuje dobrej reklamy, że autor jest Twoim sąsiadem. Szczerze – polecasz? Jeśli tak, to komu Twoim zdaniem najbardziej się spodoba?
- Inne
Zdjęcia, cytaty, opis szaty graficznej. Kilka słów o tym, w jaki sposób autor recenzji wszedł w posiadanie książki. Nie jest to konieczne, ale na pewno urozmaica recenzję i być może również będzie przydatne dla czytelników.
To by było na tyle z mojej strony. A teraz zapraszam do dyskusji 🙂 Zgodzicie się ze mną? Które elementy są dla Was najbardziej istotne podczas czytania/pisania recenzji? Czy przeczytane recenzje mają wpływ na Wasze książkowe wybory?